شما اینجا هستید
اخبار عمومی » صورتجلسه توسعه همکاریهای حمل ونقل بین ایران، عراق و سوریه به امضا رسید 

صورتجلسه توسعه همکاریهای حمل ونقل بین ایران،عراق و سوریه به امضا رسید 

 

در پایان نخستین اجلاس سه جانبه همکاری های حمل و نقل بین ایران، عراق و سوریه و در راستای فعال ‌سازی کریدورهای حمل‌ ونقل چند وجهی و ترانزیت در منطقه، صورتجلسه همکاری سه کشور در شقوق مختلف حمل ونقل ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، « سعید رسولی »، مدیرعامل شرکت راه آهن در حاشیه این مراسم گفت: خوشبختانه در نخستین روز اجلاس سه جانبه همکاری های حمل و نقل بین ایران، عراق و سوریه نشست های کارشناسی آن برای توسعه همکاریهای ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای در شرکت راه آهن برگزار شد و پس از بحث وبررسی کارشناسان سه کشور امروز شاهد امضای این صورتجلسه هستیم.

وی اظهار داشت: اراده مسئولان عالی رتبه سه کشور ایران، عراق و سوریه توسعه همکاری‌های همه جانبه بین این سه کشور مهم منطقه است و امیدواریم با تعامل سازنده و اتصال خطوط ریلی این سه کشور و با فعال شدن کریدورهای بین المللی، شاهد توسعه همکارهای حمل و نقل ترکیبی چند وجهی و ترانزیت کالا بین ایران، عراق و سوریه باشیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: در این صورتجلسه سه کشور توافق کردند که روابط خود را در تمام زمینه های شقوق حمل و نقل توسعه و تردد را در تمام مسیرهای حمل ونقل بین المللی بین سه کشور تسهیل کنند.

به گفته رسولی، تشکیل کمیته های مشترک و کارگروه های تخصصی در شقوق مختلف حمل ونقل و پیگیری مصوبات و رفع تمام مشکلات احتمالی به منظور موفقیت پروژه حمل و نقل جامع بین ایران، عراق و سوریه در راستای توسعه حمل و نقل چند وجهی و ترانزیت از مهم ترین توافق سه کشور در نشست سه جانبه در تهران بود.

مدیرعامل شرکت راه آهن تصریح کرد: سه کشور بر ضرورت اتصال ریلی به توافق رسیدند و در تسریع ایفای تعهدات ایران وعراق در خصوص طراحی واجرای پروژه خط ریلی شلمچه – بصره مقرر شده دریک ماه آینده هیات ایرانی متشکل ازنمایندگان راه آهن، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و پیمانکار ایرانی با طرف عراقی از مسیرهای این پروژه بازدید و اقدامات اولیه را انجام دهند.

«شهرام آدم نژاد» معاون حمل و نقل وزیرراه وشهرسازی در مراسم امضای این صورتجلسه گفت: مذاکرات بین روسای راه آهن سه کشور ایران،عراق و سوریه با هدف فعالسازی کریدور حمل و نقل ریلی بین این سه کشور بخشی از طرح بزرگ احیای جاده ابریشم در این منطقه انجام شد.

وی با بیان اینکه وظیفه اساسی ما روان سازی و ارزان سازی جریان تجارت و حمل و نقل بین سه کشور ایران، عراق و سوریه است، گفت: با وجود فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری سالیانه جریان تجارت بین سه کشور به میلیاردها دلار بالغ می شود، اما نبود حمل و نقل روان، و ارزان هزینه های تجاری را در این منطقه افزایش داده است.

گفتنی است، نخستین نشست اجلاس سه جانبه همکاری های حمل ونقل بین ایران، عراق و سوریه با حضور سعید رسولی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، طالب جواد کاظم مدیر عامل راه‌آهن عراق و نجیب الفارس مدیرعامل راه‌آهن جمهوری عربی سوریه، روزهای ۱۰ و ۱۱ تیرماه سال جاری در شرکت راه آهن برگزار شد و درپایان این اجلاس صورتجلسه توسعه همکارهای حمل ونقل بین سه کشور عصر سه شنبه به امضا رسید.

پایان خبر

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز