شما اینجا هستید
اخبار عمومی » ضرورت لایروبی بندر آستارا برای توسعه مبادلات تجاری / قرار گیری ۵۰ واگن یخچال دار در مسیر ریلی آستارا برای سهولت صادرات

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از می متالز، آرش فرزام صفت در جلسه کمیته پایش صادرات غیر نفتی استان با موضوع بررسی مشکلات و مسائل صادرکنندگان شهرستان آستارا، با اشاره به اهمیت امنیت اقتصادی در توسعه پایدار افزود: خوشبختانه روند صادرات از مبدا گیلان در ماه های اخیر ، مطلوب ارزیابی شده است .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان بر لزوم رفع مسائل و مشکلات صادرکنندگان شهرستان آستارا تاکید و خاطرنشان کرد: بهترین راهکار جهت رهایی از تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی علیه ملت ایران و پیامدهای ناشی از آن، توسعه صادرات غیرنفتی است.

وی با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای توسعه صادرات از مبدا آستارا کافی نیست و لازم است تقویت شود، به موضوع شمار بالای کامیون های حمل بار در جاده های اصلی این شهرستان اشاره و اضافه کرد: با توجه به قرار گرفتن در فصل صادرات برخی محصولات گیلان همچون مرکبات و سبزیجات به دیگر کشورها ، تراکم کامیون ها طبیعی است اما باید زمان خروج آنها و سایر وسایط باری از جاده‌ ها کاهش یابد.

فرزام صفت با اشاره به اینکه نزدیک به ۹۰درصد صادرات گیلان از گمرک آستارا انجام می شود، بر لزوم فراهم کردن زیرساخت‌ها و تمرکز تجهیزات در این منطقه تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان حضور دلالان در پایانه و گمرکات آستارا را آفتی در حوزه امنیت اقتصادی دانست و گفت: باید با دلالان برخوردی قاطع صورت گیرد و در صورت لزوم از دستگاه قضا و دادستانی برای اجرای این مهم کمک گرفته شود .

وی همچنین به قیمت خارج از عرف اعلام شده توسط برخی رانندگان حمل بار در گمرک و بندر آستارا اشاره کرد و گفت: در جهت رفع موانع در این بخش باید ضمن تدوین قانون ، فرد خاطی مورد تنبیه قرار گیرد.

گفتنی است در این جلسه با همکاری بخش خصوصی دو کشور ایران و آذربایجان و در جهت تسریع در امر صادرات، مقرر شد: تعداد ۵۰ واگن یخچالدار در مسیر ریلی آستارا-آستارا و ۳۰ کامیون یخچال دار خارجی در جهت کاهش ترافیک کالاهای منتظر در مرز به استان وارد شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز