شما اینجا هستید
اخبار نواحی » طرح توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) برای نخستین بار همزمان با چند شهر دیگر در ایستگاه قزوین اجرا می شود

طرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: طرح جامع و گسترش ۲۲ هکتاری ایستگاه راه آهن قزوین در حوزه های بازآفرینی مبتنی بر حمل و نقل ریلی و مشاور TOD تا ۲ ماه آینده آغاز می شود.

 صدای قزوین – مسعود حق لطفی افزود: اجرای طرح TOD (توسعه حمل و نقل عمومی) یک موضوع چند رشته ای بین دستگاه های مختلف اجرایی بوده و ارتباط مستقیمی نیز بین این اداره کل با شهرداری و شورای اسلامی دارد.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان قزوین ادامه داد: بر همین اساس،طرح توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) برای نخستین مرتبه و به صورت پایلوت در کشور با هدف توسعه اقتصادی و اجتماعی علاوه بر شهرهای مشهد، اهواز و شهر جدید پرند، در ۲۲ هکتار از اراضی جنوب قزوین (راه آهن) به مورد اجرا گذاشته می شود.
حق لطفی، TOD را از موضوعات مهم ستاد بازآفرینی شهر قزوین دانست و یادآور شد: حفظ محیط زیست، رونق اقتصادی، پیوند تمامی نقاط شهر از طریق ایجاد یک فضای عمومی، ایجاد مکان های خاص پیاده روی و در نهایت صرفه جویی در انرژی از مهمترین اهداف این طرح است.
وی در ادامه، افزایش سطح کیفی زندگی و حمل و نقل دورن شهری را از دغدغه های مهم و اولویت دار وزارت راه و شهرسازی برشمرد و گفت: در موضوع حمل و نقل درون شهری یا همان TOD، توجه به اتوبوس، تراموا و مترو مورد نظر بوده که قزوین به لحاظ پایین بودن جمعیت و کوچک بودن حوزه جغرافیایی خود، هیچ توجیه اقتصادی در بخش مترو ندارد.
به گفته وی، ایجاد تراموای قزوین که در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهری دیده شده، تمامی مصوبه‌های قانونی شورای عالی ترافیک کشور را داشته و مطالعات آن نیز آغاز شده است.
حق لطفی اضافه کرد: پرداختن به موضوع توسعه حمل و نقل عمومی ما را بر آن داشته تا بتوانیم آمار استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرها را از ۱۷ به ۳۵ درصد برسانیم که بخشی از این موضوع با ایجاد خطوط و ایستگاه های مناسب تا حدودی امکان پذیر خواهد بود.
منبع : ایرنا

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز