شما اینجا هستید
اخبار عمومی » عبور بار عظیم ترانزیتی هند از کریدور ریلی ایران

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از فارس، بعد از ظهر امروز اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ساختمان مرکزی راه‌آهن حضور یافتند و جلساتی با مدیرعامل راه‌آهن و معاونان وی در این باره در حال برگزاری است. در این مراسم معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حمل و نقل ریلی توفیقات خوبی به دست آورده‌ایم و در بخش بین المللی نیز به دستاوردهای مطلوبی رسیده‌ایم.

سعید رسولی افزود: در مسیر هند به روسیه توفیقات خوبی داشتیم و بار عظیم ترانزیتی بین روسیه و هند از کریدور ایران عبور خواهد کرد.

وی با بیان این که از سرمایه امروز راه‌آهن حداکثر استفاده را داشته‌ایم،‌ گفت:‌ در مورد ارتقاء سهم حمل و نقل ریلی برنامه داریم و به مجلس در این باره گزارش می‌دهیم.

مدیر عامل راه‌آهن ادامه داد: از مجموع بارهای جابجا شده در سال گذشته که ۵۱۳ میلیون تن بار است، ۲۰۸ میلیون تن در مسیرهایی بوده است که مبدأ و مقصد ریلی داشته است.

رسولی افزود: در این رقم ۲۸ میلیون تن بارهای خرد است که ریل پسند نیستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از ۱۸۰ میلیون تن بار ریل پسند کشور ۴۷ میلیون توسط حمل و نقل ریلی جابجا شده است که ۳۳ درصد این رقم را تشکیل می‌دهد و بقیه از طریق جاده انجام شده است در حالی که تأکید قانون گذار رسیدن سهم ریل به جابجایی ۳۳ درصد کل بار کشور است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به سهم حمل و نقل ریلی به حمل بار کشور باید اتفاقاتی رخ دهد. سرمایه گذار ریلی نظیر سرمایه گذار مناطق محروم مورد توجه باشد و مالیات بر ارزش افزوده صفر باشد.

رسولی اضافه کرد: فهرستی از مشکلات راه‌آهن را تهیه و در جای جای ساختمان راه‌آهن نصب کردیم. ما باید در مسیر مشخصی به سمت جلو حرکت کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امسال در اولین جلسه شورای مدیران اعلام کردیم مقیاس زمانبندی ساعات کاری ما ساعت، روز و هفته باشد.

وی ادامه داد: سازماندهی ۶۵۱ دستگاه واگن مسافربری که در ایستگاه‌های اطراف تهران متوقف بوده‌اند، امسال به خوبی در حال انجام است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز