شما اینجا هستید
مترو » فراخوان برای ساخت مترو توسط صنعتگران ایرانی

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، «علی امام» گفت: برای تحقق این هدف، «کمیته ساخت داخل» در شرکت راه آهن شهری تهران ایجاد شده است تا ضمن حمایت از تولید داخلی و  بهره گیری از ظرفیت شرکتهای صنعتی کشور،  راههای کاهش هزینه تامین تجهیزات و قطعات مترو  را در شرایط تحریمی بررسی کند.

وی افزود: هدف اصلی کمیته «ساخت داخل»  تکیه بر توانمندی شرکت‌های ایرانی جهت تامین نیازمندی‌های سخت‌افزاری خطوط و ایستگاه‌های مترو در شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) است.

امام تصریح کرد: کمیته ساخت داخل باید پیمانکاران واجد شرایطی را انتخاب کند که ضمن رعایت استانداردهای مورد تایید شرکت مترو، بتوانند تجهیزاتی همانند قطعات واگن، آسانسور و پله‌برقی را با بهترین کیفیت و هزینه‌ قابل قبول، از محل تولید داخل تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه هیأت مدیره شرکت مترو بر سرعت بخشیدن در بهره‌گیری از توان شرکت‌های داخلی تاکید دارد، گفت: خوشبختانه فراخوان این کمیته به شرکت‌های داخلی تاکنون با استقبال خوبی مواجه شده است.

تهران در حال حاضر دارای ۷ خط فعال مترو به طول ۲۴۶ کیلومتر با ۱۲۷ ایستگاه است و طبق برنامه توسعه، این تعداد به ۱۱ خط افزایش خواهد یافت.

شمار واگن‌های فعال در مترو تهران هم اکنون یک هزار و ۲۳۰ واگن، برابر ۱۵۷ قطار است که روزانه به‌طور میانگین بیش از ۲ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کنند.

مترو تهران در روز تشییع پیکر سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی موفق شد به رکورد جابه‌جایی ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار سفر در روز دست یابد.

بنا به اعلام مسئولان مربوطه، در آذر ۱۳۹۶، تعداد سفر با مترو تهران از مرز ۷ میلیارد و ۵۸۷ میلیون سفر گذشت و به این ترتیب توانست از رکورد جمعیت فعلی جهان عبور کند.

اولین خط مترو تهران یعنی خط ۵ در سال ۱۳۷۷ میان تهران و کرج راه اندازی شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز