شما اینجا هستید
قطار باری و مسافری » قطار مهدیس، کاملاً اقتصادی و مناسب اقشار متوسط جامعه است/ افتتاح قطار حرم تا حرم ۲۳ آذر

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از تسنیم،سید رسول میراحمدی در خصوص قطارهای مهدیس اظهار کرد: قطارهای شش تخته مهدیس سال ۹۷  و ۹۸ توسط یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی بازسازی شد که هر قطار دارای ۱۰ واگن ۱۱ کوپه است. همچنین بازسازی این قطارها به نوعی انجام شده که تا ۱۵ سال قابلیت بهربرداری و استفاده در حمل‌ونقل ریلی کشور را دارد.

وی در خصوص امکانات و کیفیت قطار مهدیس، افزود: این قطارها مجهز به سیستم تهویه بوده و هر قطار دارای یک رستوران مجهز به سیستم تصویری برای پخش فیلم و موسیقی است. همچنین دوربین‌های مدار بسته نیز در فضاهای عمومی قطار برای کنترل بیشتر و نظارت بر عملکرد پرسنل نصب شده است.  

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا با اشاره به راه اندازی سیستم انحصاری سرگرمی در سفر برای قطارهای مهدیس تأکید کرد: این سیستم در قطارهای ۴ تخته شرکت راه اندازی شده است، که برای رفاه بیشتر مشتری در قطار مهدیس نیز اجرا خواهد شد. در این سیستم این امکان وجود دارد که مسافر از طریق وای فای قطار، فیلم و آهنگ هایی که درنظر گرفته شده را بر روی موبایل یا تبلت و لپ تاب خود به دلخواه استفاده کند.

میراحمدی یادآور شد: تجهیزات این قطار با برند مهدیس بوده و مهمترین وجه تمایز قطار مهدیس با سایر قطارهای شش تخته، سیستم سرگرمی در سفر  است. در این سیستم مسافر می تواند از طریق گوشی، لپ تاب و یا تبلت خود به وای فای قطار متصل و از فیلم ، آهنگ و مجلات و کتابهای دیجیتالی که در نظر گرفته شده استفاده کند.  

وی در خصوص  مسیر حرکت قطارهای مهدیس گفت: این قطار هر چهار روز یکبار از قم به مشهد حرکت می کند. مسیرهای این قطار از بستان آباد به مشهد و قم به مشهد است که در مسیر بستان آباد به مشهد قطار در ایستگاه های شاهرود، سمنان، تهران، کرج، قزوین، میانه و بستان آباد توقف خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا خاطر نشان کرد: حرکت قطارهای مهدیس از مشهد ساعت ۱۱:۴۰ شروع و ساعت ۸:۲۰ دقیقه صبح فردا به مقصد بستان آباد می رسد که حدود ۲۱ ساعت این مسیر به طول می انجامد. همچنین حرکت قطار از بستان آباد ساعت ۱۵:۲۵ آغاز و ۱۱:۵۰ صبح فردا به مشهد مقدس می رسد.

میراحمدی  در خصوص افتتاح قطارهای حرم تا حرم (قم-مشهد و بلعکس) مهدیس گفت: قطار حرم تا حرم از ۲۳ آذر ماه سال جاری افتتاح خواهد شد که هر ۴ روز یک بار از قم به مشهد انجام می شود.

وی ادامه داد: حرکت این قطار از قم ساعت ۱۳:۲۵ بوده و ساعت ۲:۲۰ بامداد به مشهد مقدس می رسد. همچنین حرکت از مشهد نیز ساعت ۱۹:۵۵ و ساعت ۹:۱۹ صبح به قم می رسد.

مدیر عامل شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا در خصوص مزیت این قطار نسبت به سایر قطارهایی که مسیر حرم تا حرم را طی می کنند، خاطر نشان کرد: وجه تمایز قطار مهدیس حرم تا حرم این است که کیفیت آن همانند قطارهای ۴ ستاره بوده اما از نظر هزینه، اقتصادی  و مناسب اقشار متوسط جامعه است.

میراحمدی تنها تفاوت قطار مهدیس با قطارهای ۴ ستاره را تعداد تخت ها عنوان کرد و ادامه داد:‌ کیفیت پذیرایی و شرایط مهمانداران در قطارهای مهدیس در سطح قطارهای ۴ ستاره است. همچنین در پک‌های پذیرایی نیز از غذاهای دارای سیب سلامت که طبیعی و بدون موادنگهدارنده است، استفاده می شود.

وی درباره دلیل نامگذاری قطارهای شش تخته مهدیس یادآور شد: مهدیس به معنای ماه درخشان و زیباست. سایر قطارهای شرکت نیز با نام نور و مهتاب بوده که برای قطار شش تخته ترکیبی از این دو اسم (نور و مهتاب) انتخاب شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز