شما اینجا هستید
بین المللی » مالزی ساخت راه آهن توسط یک شرکت چینی را متوقف کرد

پکن – ایرنا – شرکت چینی مجری خط آهن مالزی اعلام کرد اجرای این طرح به خواست کوالالامپور و بنا به ملاحظاتی از سوی آن کشور متوقف شده است.

به گزارش ایرنا این خط آهن ارزشی در حدود ۲۰ میلیارد دلار دارد و محصول توافقات گذشته دو کشور است اما مالزی می خواهد هزینه اجرای طرح کاهش یابد.
از زمانی که دولت جدید در مالزی قدرت را در اختیار گرفته است بحث مبارزه با فساد مالی و جلوگیری از اجرای طرح های پرهزینه جدی تر شده است به طوری که یک طرح ریلی دیگر هم که قرار بود توسط سنگاپور برای این کشور اجرا شود متوقف شده است.
روزنامه ‘مورنینگ پست’ از هنگ کنگ می نویسد مجری این طرح شرکت راه آهن چین به حساب می آید که با حروف اختصاری ‘سی سی سی سی’ شناخته می شود و یک پیمانکار بزرگ است.
این طرح راه آهن در واقع متعلق به شرکت ‘ایست کوست ریل وی’ مالزی است که ۶۸۸ کیلومتر مسیر را شامل می شود و بخش های شرقی شبه جزیره مالزی را به مسیرهای کشتیرانی در غرب متصل می کند.
شرکت چینی در بیانیه ای آورده است این اتفاق باعث نگرانی زیادی شده است بخصوص آنکه بیش از دو هزار و ۲۰۰ نیروی محلی مالزی هم با این طرح در ارتباط بوده و تعطیلی این طرح برای آنها و خانواده هایشان سخت است.
این بیانیه می افزاید با وجود همه نگرانی ها، شرکت چینی به قوانین و مقررات مالزی احترام می گذارد و به خواست آن کشور، این طرح متوقف می شود.
قرار است ‘لیم گوانگ اینگ’ وزیر دارایی مالزی در روزهای آینده راهی پکن شود تا با مسئولان چینی درباره کاهش هزینه اجرای این طرح گفت و گو کند و اگر توافق حاصل شود طرح دوباره اجرایی خواهد شد.
شرکت چینی یکی از بزرگترین شرکت های مهندسی و سازندگی در جهان به حساب می آید که درگیر یک طرح بسیار بزرگ ریلی در مالزی شده است.
طبق اعلام مقامات راه‌آهن چین، شرکت‌های چینی در حال انجام بیش از ۲۰ پروژه خط‌ آهن با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد یوان (۱۵ میلیارد دلار آمریکا) در کشورهای دیگر نیز هستند.
‘جو جوشون’ مهندس ارشد گروه بین‌المللی راه‌آهن چین گفت که ساخت‌وساز در پروژه‌هایی شامل راه‌آهن چین لائوس، خط‌ آهن متصل‌کننده پایتخت اندونزی جاکارتا به باندانگ، راه‌آهن مرتبط کننده صربستان و مجارستان و قطار مترو ‌در شهر شرقی لاهور پاکستان توسط این شرکت در حال انجام است.
وی ادامه داد: همچنین کارهای اولیه برای اجرای خط آهن سریع السیر مالزی – سنگاپور و مسکو – کازان در روسیه انجام شده است.
او گفت: شرکت‌های چینی از لحاظ قدرت رقابت در تکنولوژی، ساخت ترن، سیستم‌های کنترل، مدیریت و ایمنی در سطح جهانی هستند.
این مقام شرکت راه آهن چین گفت: شرکت چاینا ریل‌وی رولینگ استاک (سی‌آرآرسی) مجری بسیاری از این طرح ها دارای ۷۵ شعبه و ۱۳ مرکز تحقیق و توسعه در ۲۶ کشور و منطقه جهان است ارزش قراردادهای این شرکت در خارج از مرزهای چین در سال ۲۰۱۶ به ۸ میلیارد دلار آمریکا رسیده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز