شما اینجا هستید
مترو » مترو پیشتاز خدمات رسانی موثر به شهروندان

مترو پیشتاز خدمات رسانی موثر به شهروندانمترو پیشتاز خدمات رسانی موثر به شهروندان

امروزه با گسترش شهرها و افزایش روزافزون شهرنشینی ایجاد سامانه حمل و نقل عمومی درون شهری کامل، منظم، گسترده و کارآمد از نیازهای مهم برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تلقی می شود و برخورداری از یک سیستم کامل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی لازمه کشورهایی است که در گود رقابت صنعتی و بهبود ساختار اجتماعی هستند.

ولی همان طور که می دانیم هر توسعه ای به خصوص توسعه در صنعت حمل و نقل دارای ویژگی های است که توجه به این ویژگی ها، این توسعه را پایدار کرده و بر اهمیت آن می افزاید.

علاوه بر آن کشورهایی که از لحاظ صنعت حمل و نقل پیشرفت های زیادی داشته اند، در سایر زمینه ها مانند کنترل ترافیک، کاهش آلودگی هوا، حفظ محیط زیست،‌ حفظ منابع طبیعی، مصرف بهینه سوخت، کاهش هدر رفتن ساعت ها انرژی انسانی و کاهش تلفات ناشی از تصادفات نیز پیشرو هستند.

بنابراین وزنه پیشرفت اجتماعی به سوی کشورهایی است که تمرکز خود را بر توسعه صنعت حمل و نقل به خصوص از نوع عمومی همانند مترو، اتوبوس و… قرار داده و با ایجاد شرایط مطلوب سرویس های خدماتی مانند وجود ایستگاه‌های قابل دسترس، پایانه‌های حمل و نقل و قیمت مناسب، شهروندان را به استفاده از حمل و نقل عمومی متمایل می کنند.

مسئولان کلان شهر تهران نیز با در نظر گرفتن تردد میلیون ها شهروند تهرانی و میزبانی روزانه میلیون ها مراجعه کننده از حومه، در اندیشه یافتن راههای جدیدی برای ارائه خدمات بهتر به افرادی است که برای تردد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.چرا که ارائه خدمات بهتر در این زمینه موجب کاهش هزینه های اضافی ناشی از حمل و نقل از دوش دولت است.

مترو به عنوان پاک‌ترین، ارزان ‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومی، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ناشی از معضل ترافیک دارد.

شرکت بهره برداری متروی تهران با توجه به اهمیت موضوع و مسائل عنوان شده، پرداختن به این مسئله که مردم شهر تهران چقدر از خدمات ارائه داده شده توسط شرکت مترو راضی هستند را در راس برنامه های خود قرار داده است و با ارائه راهکارهایی از جمله کاهش سرفاصله حرکت قطارها در ساعت پیک، ارائه خدمات رایگان در روزهای خاص ملی و مذهبی‌ در طول سال با اجرای برنامه های مفرح در ایستگاه های مترو و … سعی در راضی نگه داشتن مسافران هر روزه این وسیله حمل ونقل عمومی درون شهری دارد.

اختصاص قطارهای بیشتر و کاهش سرفاصله قطارها در مسابقات فوتبال تیم ملی و باشگاهی،‌ کاهش سرفاصله حرکت قطارها در زمان برپایی نمایشگاه هایی مانند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، سرویس دهی رایگان و … از برنامه های شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه برای رفاه حال شهروندان است.

گاهشمار خدمات رسانی متروی تهران و حومه در روزها و عیاد خاص ۱۳۹۸

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ شاهد برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بودیم این رویداد فرهنگی بزرگ که هر ساله در پایتخت برگزار می شود علاقه مندان زیادی را از شهرها دیگر نیز داردشرکت بهره برداری متروی تهران و حومه نیز با استفاده حداکثری از نیروی انسانی و تجهیزان بهترین خدمات رسانی را به شهروندان و مسافران در این ایام ارائه داد.

سرفاصله حرکت قطارها در خط سه در روزهای جمعه و تعطیل از ۱۲ دقیقه به ۹ دقیقه کاهش داشت تا خدمات رسانی مطلوب تری را به شهروندان و مسافران ارائه دهد و در این ایام توانست با اعزام هزارو ۲۰۰ حرکت مسافری یک میلیون و ۳۵۰ هزار سفر داشته باشد.

همچنین زمان بهره برداری از ایستگاه های خط یک متروی تهران به منظور تسهیل در رفت و آمد بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن کریم، از ۲۱ اردیبهشت تا پایان زمان برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم افزایش داشت.

در خرداد ماه ۹۸ نیز متروی تهران همانند سنوات گذشته برای تسهیل در لیالی قدر برای تردد راحت عزاداران به مساجد و حسینه ها و اماکن مذهبی در خطوط درون شهری به صورت شبانه روزی فعال بود.

شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در سی امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز ۴۰۸ هزار و ۱۷۲ مسافر را در خطوط ۷ گانه مترو جابجا کرد و برای خدمات رسانی هرچه بهتر به شرکت کنندگان در این مراسم ساعت فعالیت خط یک را تا جابجایی کامل شرکت کنندگان در مراسم افزایش داشت و قطارهای فوق العاده نیز اعزام شد.

کاهش فاصله حرکت قطارها در خطوط متروی تهران برای خدمات رسانی مطلوب تر از کارهایی است که بهره برداری متروی تهران و حومه در اعیاد ملی و مذهبی انجام می دهد. روز قدس نیز با سرویس دهی رایگان ۴۱۰هزار نفراز راهپیمایان ازمتروی تهران استفاده کردند.

خرداد ماه ۹۸ شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه شاهد روزهای پر جنب و جوشی بود چرا که روزه داران بعد از یک ماه روزداری برای رسیدن به نماز عید سعید فطر مترو را انتخاب کردندوجابجایی ۲۸۵هزارو ۶۳۵ مسافر برای برگزاری نماز عید سعید فطر با مترو به ثبت رسید.

در کنار خدمات رسانی هرچه مطلوب تر به شهروندان و مسافران در اعیاد ملی و مذهبی شرکت بهر برداری متر وی تهران و حومه در نمایشگاه ها و برنامه های مردمی مختلف نیز مشارکت داشت

در سال ۹۸ در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست شرکت داشت وبه ارائه دستاوردها و معرفی ظرفیت‌های زیست محیطی کرد، همچنین در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی حضور داشت، در سال ۹۸ به دلیل سیلی که در برخی از استانها آمد هموطنان ما نیاز به کمک رسانی داشتند شرکت بهره برداری متروی تهر ان و حومه نیز با برپایی پایگاه های جمع آوری کمک های مردمی به یاری سیل زدگان رفت این ها بخشی از دیگر برنامه هایی است که شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در آنها مشارکت داشته است.

در پایان باید گفت ایمنی بسیار بالا، راحتی وآسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب، قیمت ارزان بلیت مترو در مقایسه با خودروهای عمومی از جمله مزیت هایی است که شهروندان درحین استفاده از مترو نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی درون شهری آنها را در نظر می گیرند.

امکان انجام سفرهای درون شهری و ارتباط حومه با مرکز تهران با سرعت مناسب، تردد دقیق و ایمن با فناوری بالا، کاهش آلوده کننده‌های زیست محیطی، ایجاد و گسترش فرهنگ نظم و انضباط با توجه به ارزش والای وقت در زندگی، ایجاد فضای اجتماعی آرام و آسوده، بهینه‌سازی حمل و نقل شهری، کاهش اتلاف وقت شهروندان و کاهش تصادفات رانندگی، از جمله مزیت‌های کیفی به کارگیری ‌مترو هستند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز