شما اینجا هستید
اخبار عمومی » متوسط عمر ناوگان ریلی رجا به ۲۸.۵ سال کاهش یافت

به گزارش ایرنا، محمد رجبی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: شمار واگن های مسافری و پشتیبانی شرکت رجا در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۳۰۰ دستگاه بود اما در سال ۱۳۹۶ با خروج واگن های فرسوده تعداد آن به ۱۱۰۰ واگن رسید و درصددیم امسال با ورود ۵۰ دستگاه واگن جدید شمار ناوگان مسافری رجا به ۱۱۵۰ واگن افزایش یابد.
وی گفت: به ازای خروج هر واگن مسافری می توانیم واگن دست دوم وارد کنیم اما برای حمایت از تولید داخلی تاکنون این اقدام را عملی نکرده ایم؛ زیرا در سال «حمایت از کالای ایرانی» باید از توانمندی های داخلی استفاده کنیم؛ هرچند قیمت یک واگن دست دوم نوسازی شده یک میلیارد تومان و قیمت یک واگن جدید سه میلیارد تومان است.
این مسوول گفت: شرکت رجا تاکنون شرکت زیاندهی بود؛ به طوری که برای تامین هزینه ها پارسال ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع مالی تامین اجتماعی به این شرکت اختصاص یافت و انتظار داریم تا تابستان سال ۱۳۹۷ این شرکت از وضع زیاندهی خارج شود.
«طبق مذاکرات با مسئولان شرکت سفیر ریل آسیا، برای تامین بخشی از هزینه های شرکت در سال ۱۳۹۷ قرار است پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری را به شرکت راه آهن ارائه کنیم».

** طلب ها و بدهی های شرکت رجا
مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا درباره طلب این شرکت از دولت گفت: با توجه به اسناد موجود، طلب ۱۶۰ میلیارد تومانی رجا در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تایید شده و در سال ۱۳۹۶ نیز طلب ما بابت قطارهای حومه ای از دولت حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است. با احتساب طلب سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳، کل طلب از دولت بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان می شود. البته ما بابت اجاره لکوموتیو ۴۳۰ میلیارد تومان به راه آهن بدهکاریم و بدهی ما به سازمان تامین اجتماعی نیز حدود ۳۰ میلیارد تومان است.
وی درباره ضرورت افزایش سرمایه شرکت رجا افزود: ارزش ثبتی دارایی های شرکت ۱۳۵ میلیارد تومان است اما درصددیم با کاهش هزینه ها و مدیریت ساختارهای مالی، این میزان را به ۱۱۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.
رجبی بیان کرد: با توجه به لزوم خرید قطعات مورد نیاز ترنست ها، حدود ۴۵ درصد هزینه های شرکت رجا به صورت ارزی است و هرگونه افزایش قیمت ارز مشکلات زیادی را به شرکت رجا تحمیل می کند.
وی اعلام کرد: تاکنون به دلایل امنیتی برای تردد قطارهای شرکت رجا به استانبول ترکیه مجوز صادر نشده است اما این شرکت آمادگی دارد در صورتی که وزارت امورخارجه مجور لازم را صادر کند سرویس های خود را به شهر وان ترکیه برقرار کند.
رجبی یادآوری کرد: رجا موفق شد پارسال بیش از ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر و در تعطیلات نوروزی امسال بیش از ۹۵۰ هزار نفر را جابجا کند.
به گزارش ایرنا، در تعطیلات نوروز امسال در مجموع یک میلیون و ۹۳۱ هزار و ۶۵۱ نفر با قطار در مسیرهای مختلف شبکه ریلی جابجا شدند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز