شما اینجا هستید
اخبار نواحی » مدیرکل راه آهن جنوب شرق خبر داد؛ قطار ترانزیت گوگرد از ازبکستان وارد ایستگاه زاهدان شد

مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: نخستین رام قطار محموله ۱۰ هزار تنی گوگرد از ازبکستان وارد ایستگاه زاهدان و بعد از عملیات ترانشیبمنت در زاهدان به وسیله واگن های پاکستانی به کویته اعزام می شود.
به گزارش ریل نیوز، مجید ارجونی روز جمعه در ارتباط با ورود قطار ترانزیت گوگرد، اظهار داشت: قطار ترانزیت گوگرد با ۹ واگن از ازبکستان وارد ایستگاه راه آهن زاهدان شد.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: ترانزیت کالا از طریق خط ریلی زاهدان به کویته پاکستان در پنج ماهه اول سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۸۶ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: میزان ترانزیت کالا از از دو هزار و ۱۰۹ تن سال ۹۵ با رشد ۱۸۶ درصدی به ۶ هزار و ۲۶ تن در پنج ماهه نخست سال جاری رسید.
وی افزود: همچنین میزان واردات کالا از پاکستان به ایران از طریق این خط ریلی از پنج هزار و ۹۹۷ تن سال ۹۵ با رشد ۵ درصدی به ۶ هزار و ۲۷۸ تن در پنج ماهه اول سال ۹۶ رسید.
وی اذعان کرد: در پنج ماهه اول سال جاری ۱۲ هزار و ۱۹ تن کالا از طریق این خط ریلی به پاکستان صادر شد که نسبت به ۶ هزار و ۳۱ تن سال قبل از آن، رشد ۹۹ درصدی را نشان می دهد.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق بیان کرد: سیمان، قیر، گوگرد، گل سرخ و فوتس اویل عمده کالاهای صادراتی توسط این خط ریلی به پاکستان به شمار می رود.
وی ادامه داد: همچنین عمده کالاهای وارداتی در این مسیر شامل کنجد و برنج خوراکی و عمده کالاهای ترانزیتی شامل گوگرد خام می شود.
وی اذعان کرد: راه آهن مسیر تهران – زاهدان در پنج ماهه سال ۹۶ موجب حذف ۲۳ هزار و ۹۳۰ خودرو از سطح جاده های این مسیر شده است.
ارجونی خاطرنشان کرد: ۷۱ هزار و ۷۹۱ نفر در پنج ماهه سال ۹۶ در مسیر ریلی زاهدان – تهران و برعکس از طریق ناوگان حمل و نقل ریلی جابجا شدند.
وی ادامه داد: با در نظر گرفتن مجموع هر خانوار سه نفر که به وسیله قطار در سال گذشته در مسیر زاهدان – تهران جابجا شدند این تعداد تقریبا معادل ۲۳ هزار و ۹۳۰ دستگاه خودرو می شود.
وی بیان کرد: اگر میزان متوسط مصرف سوخت به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۲ لیتر در نظر گرفته شود در مسیر ۱۷۰۰ کیلومتری زاهدان – تهران هر خودرو حدود ۲۰۰ لیتر سوخت مصرف می کند.
وی ادامه داد: ۲۳ هزار و ۹۳۰ خودرو حذف شده از جاده های تهران – زاهدان باعث صرفه جویی بیش از چهار میلیون و هفتصد و هشتاد هزار لیتر بنزین شده است.
مجید ارجونی با اشاره به اینکه این مقدار صرفه جویی در مصرف سوخت باعث کاهش بیش از چهار میلیارد و هفتصد هزار ریال هزینه در سال می شود، گفت: میزان مصرف سوخت در بخش ریلی یک هفتم جاده است.
ارجونی اظهار داشت: بیش از چهار میلیون و هفتصد و هشتاد هزار مصرف سوخت جاده ای در پنج ماهه اول سال ۹۶ تبدیل به ۶۸۲ هزار و ۸۵۸ لیتر در بخش ریلی شده است که در این بخش شاهد کاهش ۸۵ درصدی هستیم.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز