شما اینجا هستید
اخبار نواحی » مدیر کل راه آهن شرق خبر داد: فعال سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان

فعال سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان و ترانزیت کلینکر سیمان به ازبکستان در برنامه های راه آهن شرق برای افزایش میزان ترانزیت قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، حسن ماسوری مدیر کل راه آهن شرق با اعلام این خبر گفت: در چهار ماهه اول سال ۹۷ ، میزان حمل بار در این منطقه، ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار و ۶۴۲ تن بار بوده است.
وی افزود: از سال گذشته تا کنون یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۸۱۰ تن بار در این منطقه حمل شده که بدون احتساب دو مبدا بارگیری در ایستگاههای ” سه چاهون و بیشه در ” این میزان به یک میلیون و ۹۴۲ هزار و ۹۰۵ تن بار می‌رسد و رشد ۱۹.۳ درصدی نشان می‌دهد .
مدیرکل راه آهن شرق با بیان اینکه طی سال ۹۶ تعداد واگن‌های به کارگرفته در راه آهن شرق ۱۹ هزار و۳۰۰ واگن بوده که با احتساب دو میدان بارگیری ” بیشه در و سه چاون ” این میزان به ۳۱ هزار و ۲۳۵ واگن در سال گذشته می‌رسد، اضافه کرد: امسال ۳۲ هزار و ۹۴۶ واگن به کار گرفته شده و این نشان‌دهنده رشد ۷۱ درصدی در این زمینه است.
وی با بیان اینکه تناژ تخلیه بار در سال گذشته ۵۱ هزار و ۶۲۵ تن بوده و امسال به ۳۲۳ هزار و ۱۵۹ تن رسیده، در مورد ترانزیت بار در این منطقه گفت: در سال گذشته ۵ هزار و ۱۶۵واگن ترانزیت داشتیم که امسال این میزان به ۹ هزار و ۷۶۹ واگن رسیده و از رشدی ۸۹.۷ درصدی حکایت می‌کند.
ماسوری با بیان اینکه شاخص تن کیلومتر خالص بار حمل شده در سال گذشته یک میلیارد و ۵۱۵ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۹۴ تن کیلومتر بوده است، افزود: این میزان امسال به یک میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۸۹۹ تن کیلومتر رسید و با رشدی ۲۲.۱ درصدی همراه است.

پایان باز سازی پلاک تل حمید و منتظرقائم
وی همچنین در مورد توسعه زیر ساخت های راه آهن در این منطقه اضافه کرد : عملیات اجرایی پروژه احداث کمربندی (واریانت) سالار – شادمهر به طول ۵۰ کیلومتر از پیشرفت فیزیکی خوبی برخودار بوده است.
مدیر کل راه آهن شرق با تاکید بر اینکه احداث این خط موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت به دلیل کاهش مدت زمان توقف قطارها و کاهش سیر حمل بار می شود ، گفت: همچنین بازسازی بلاک ۱۵ کیلومتری تل حمید و منتظرقائم ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که ظرف ۲ ماه آینده به بهره برداری می‌‌رسد.
ماسوری با بیان اینکه احداث سازه فضایی در ایستگاه راه آهن طبس با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و احدث تصفیه فاضلاب با اعتبار ۴۶۰ میلیون تومان به ترتیب ۵۰ و ۶۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، افزود: پروژه‌های ایستگاه راه آهن بشرویه ۵۷ درصد و تطویل سکوی مسافری این ایستگاه ۴۶ درصد پیشرفت داشته و اجرای زیر گذر بتنی پیش ساخته در محور بافق – کاشمر به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.
ماسوری همچنین تکمیل محور ریلی راهبردی بافق- کاشمر را موجب افزایش ترانزیت ریلی به شبکه راه آهن های آسیای میانه دانست.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز