شما اینجا هستید
مترو » مراسم بیست سالگی متروی تهران و حومه برگزار شد

رونمایی از تمبر ۲۰ سالگی مترو؛

مراسم بیست سالگی متروی تهران و حومه برگزار شد

صبح امروز (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷) طی مراسمی تمبر بیست سالگی متروی تهران و حومه رونمایی و درختی به همین مناسبت کاشته شد.


به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، مهندس فرنوش نوبخت نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در مراسم بیست سالگی مترو ضمن تشکر از زحمات کارکنان این شرکت و تبریک این روز گفت: بهره برداری از متروی تهران و حومه در سال ۷۷ به همت جمعی از همکاران مشتاق شروع شد که شاید خیلی با این صنعت آشنا نبودند اما با تلاش و امید فراوان این مسیر را ادامه دادند و امروز ما صادر کننده دانش در این صنعت هستیم.

وی با اشاره به ساخت ۲۰۰ کیلومتر مترو در پایتخت افزود: ۷۳ مرتبه بخش های مختلف متروی تهران افتتاح شد تا اکنون ۱۱۵ ایستگاه در شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری داشته باشیم.

مهندس نوبخت تصریح کرد: در این بیست سال بیش از ۷ میلیارد سفر با این ناوگان انجام شده است که برای آن زحمات بسیاری چه در زمینه ساخت و چه در زمینه بهره برداری انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ادامه داد: هدف از مراسم امروز رونمایی از تمبر ۲۰ سالگی مترو بود تا یادی کنیم از کسانی که زحمات زیادی در این مسیر کشیدند؛ همچنین امروز روز درختکاری هم هست همزمان یک درخت بیست ساله در حیاط شرکت بهره برداری متروی تهران کاشته می شود.

در ادامه این مراسم دکتر افندی زاده قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن تبریک بیست سالگی متروی تهران و حومه گفت: یکی از شاخص های مهم برای شهرهای توسعه یافته متروست و خوشبختانه متروی تهران یکی از مترو های پیشرفته است.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۹ میلیون سفر درون شهری در تهران انجام می شود افزود: ۱۱۵ ایستگاه مترو در تهران وجود دارد اما طبیعتا این شهر بیش از این نیاز به حمل و نقل ریلی دارد.

وی تصریح کرد: در بازنگری طرح توسعه حمل ونقل درون شهری تهران که در سال ۹۱ انجام شد، ذکر شده است که ما باید بالای ۶۰۰ کیلومتر ریل در این ناوگان داشته باشیم. خوشبختانه در سال‌های گذشته از لحاظ ساخت به خصوص در سیویل به خودکفایی رسیدیم و در زمینه بهره برداری هم علی رغم سختی روز افزون کار، شاهد عملکرد بسیار خوبی هستیم.

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه مردم انتظار ارتقا سطح کیفیت در ارائه خدمات را دارند خاطر نشان کرد: در جلسه ای که به منظور افتتاح بخشی از خط ۷ و ۶ متروی تهران برگزار شده بود مهندس نوبخت اعلام کرد که برای بهره برداری از ایستگاه های جدید کاملا آماده هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ این واقعا جای تقدیر دارد چرا که ما درگذشته غالبا در هنگام افتتاح خطوط جدید با مشکلاتی در بخش بهره برداری روبرو بودیم اما اکنون شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه تلاش خوبی به خصوص در زمینه تعمیر واگن ها و بهره برداری حداکثری از ظرفیت موجود انجام داده است .

وی در ادامه به کاهش فاصله حرکت قطارها در خطوط ۱،۲ و ۴ به چهار دقیقه اشاره کرد و گفت: در خط ۳ و ۷ هم شاهد اقدامات خوبی در این زمینه بودیم و در آینده در خط ۶ هم انشاالله خدمات خوبی ارائه خواهد شد.

دکتر افندی زاده با بیان اینکه طرح های مربوط به محدوده طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا اگر همزمان با توسعه مترو نباشد مردم را دچار مشکل می کند گفت: مکمل این طرح ها، توجه ویژه به توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو است. پیش بینی می شود که تا سال ۱۴۰۹ در تهران ۲۷ میلیون سفر درون شهری انجام شود که سهم مترو از این رقم باید ۳۰ درصد باشد.

وی در پایان گفت: جا دارد از تمام کسانی که در این بیست سال برای توسعه مترو تلاش کردند تشکر کنم.

مهندس جعفر ربیعی اولین مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار آیت الله هاشمی رفسنجانی در ساخت متروی تهران گفت: مترو یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است که شروع ساخت آن با همت و پیگیری های جدی آیت الله هاشمی ممکن شد؛ اکنون در چهل سالگی انقلاب، بهره برداری از متروی تهران هم بیست ساله شده است و باید بدانیم که این اتفاق کوچکی نیست.

وی ضمن قدردانی از زحمات و خدمات جناب مهندس محسن هاشمی مدیرعامل اسبق متروی تهران و حومه افزود: در مورد ساخت و بهره برداری از این سازه عظیم آنچنان که باید اطلاع رسانی نشده است و جا دارد تا با ساخت مستند های گوناگون مردم را با آنچه در این عرصه اتفاق می افتد و عظمت کار انجام شده بیشتر آشنا کنیم.

مهندس ربیعی با بیان اینکه بیش از ۷ میلیارد سفر در شبکه متروی تهران و حومه انجام شده است تصریح کرد: تاکنون حتی یک مورد حادثه منجر به فوت در این ناوگان رخ نداده و این با توجه به جابجایی انبوه مسافران در متروی تهران یک افتخار است.

در پایان مراسم تمبر  بیست سالگی متروی تهران و حومه رونمایی و درختی ۲۰ ساله به همین مناسبت در حیاط شرکت بهره برداری متروی کاشته شد.

همچنین در حاشیه این مراسم مسابقه کیک پزی به مناسبت تولد ۲۰سالگی متروی تهران و حومه در بین پرسنل برگزار و با استقبال خوبی روبرو شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز