شما اینجا هستید
اخبار عمومی » مراکز تبادلی در مبادی شهرها راه‌اندازی می‌شود

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز شنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از ۸۰ دستگاه اتوبوس شهرداری اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت راه‌اندازی  این مراکز(TOD) در مبادی شهرها، افزود: در این مراکز اتصال راه‌آهن سراسری، قطار شهری، پایانه اتوبوس‌های مسافری برون شهری و درون شهری و همچنین ایستگاه تاکسی که مصداق آن در صفه اصفهان محقق شد در دستور کار قرار دارد. 
وی اضافه کرد: همچنین تلاش می‌کنیم در این مجتمع‌ها مراکز تجاری، اداری و خدمات مدیریتی تعبیه شود تا مردم در صورت مسافرت برای امور اداری بتوانند بسیاری از خدمات را از این مراکز دریافت کنند و تلاش می‌کنیم این ایده را از طریق رایزنی با وزارت کشور و شهرداری‌ها در کلانشهرها دنبال کنیم.
وی ادامه داد: مراکز تبادلی این امکان را فراهم می‌کند که رفت و آمدهای شهری کاهش یابد و در مصرف انرژی و زمان بهینه‌سازی صورت گیرد و حداقل رساندن مسافرت‌های درون شهری و برون شهری از دیگر مزایای این طرح است.

به گفته وی امسال با توجه به رویکرد دولت و منابعی که در تبصره ۱۸ پیش بینی شد برای حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری مصوباتی را در دولت داشتیم.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: بر اساس تصمیمات دولت هم از محل یارانه صرفه‌جویی سوخت و هم از محل تسهیلاتی که از طریق تبصره ۱۸ ارائه می‌شود، فرصتی فراهم شد که این اقدامات انجام شود و نمونه آن خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس توسط شهرداری اصفهان است.

آغاز نوسازی ۵۵ هزار دستگاه کامیون از محل تصبره ۱۸
اسلامی اضافه کرد: این اتوبوس‌ها دارای استانداردهای لازم بوده و علاوه بر کاهش میزان سوخت، میزان آلایندگی آنها به کمتر از یک پنجم کاهش پیدا می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت ۳۴۰ هزار کامیون در بخش حمل و نقل برون‌شهری، تصریح کرد: از این تعداد ۵۵ هزار دستگاه نیاز به بازسازی دارد که نوسازی این ناوگان با استفاده از تبصره ۱۸ امسال آغاز شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت توسعه راه‌آهن سراسری و راه‌آهن حومه‌ای را در دستور کار دارد و در همین راستا اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای براساس قانون مجلس سال گذشته به تصویب رسید.
اسلامی با اشاره به خدمات کلان‌شهرها اصفهان در طرح جامع بازآفرینی شهری، گفت:  در این طرح ۲ هزار و ۷۰۰ محله در کشور هدف قرار گرفته است که از جمله آنها محله “همت‌آباد” اصفهان است.
وی اضافه کرد: در این طرح تسهیلات پروانه ساخت مسکن به صورت رایگان و تسهیلات وام با ۵۰ درصد تخفیف از محل بودجه تبصره ۱۸ در نظرگرفته و نوسازی سالانه ۱۰۰ هزار واحد تامین می‌شود.
اسلامی تصریح کرد: در همین راستا تعامل بین شهرداریها، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور صورت گرفته و دفاتر تسهیل‌گری آن مسائل مربوط را پیگیری می‌کنند.
 مراسم  ورود ۸۰ دستگاه اتوبوس جدید همزمان با عید بزرگ غدیر، به ناوگان اتوبوسرانی اصفهان با حضور دکتر اسلامی، وزیر راه و شهرسازی بر گزار شد.
این تعداد اتوبوس شهری با هزینه‌ای بالغ بر ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال به ناوگان اتوبوسرانی اصفهان پیوسته است.
وزیر راه و شهرسازی  روز شنبه، ١٨ مرداد در پارک سوار صفه حضور یافته و از این اتوبوس‌ها بازدید کرد.
همچنین پارک سوار صفه با امکان سرویس دهی به معلولان در ۱۲ هزار متر مربع و با هزینه‌ای بالغ بر۵۰ میلیارد ریال رونمایی شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز