شما اینجا هستید
اخبار نواحی » مرز ریلی سرخس به طور موقت بسته شد

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از ایرنا ،علی رسولیان اظهار کرد: این انسداد از سوی دولت ترکمنستان و برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اعمال شده است.

وی ادامه داد: به صورت تلفنی موضوع بسته شدن مرز با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد مطرح شده است و در حال حاضر اقدامات لازم از سوی سفیر در حال پیگیری است و آقای ارباب خالص ملاقاتهایی نیز با مسوولان ترکمنستانی در این خصوص داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: بخشی از صادرات استان به کشورهای آسیای مرکزی از طریق راه آهن صورت می گیرد و البته ۵۷ درصد صادرات استان از طریق جاده به افغانستان انجام می شود و عدد صادرات ریلی استان کمتر از این رقم است.

پارسال معادل یک میلیون و ۳۲ هزار تن انواع کالا از طریق مرز ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که بارگیری ۹۰۶ هزار تن از کل حجم این کالاها در استان خراسان رضوی صورت گرفته بود. ۶۷ درصد از کل اقلام صادراتی را سیمان و پس از آن مصالح ساختمانی از جمله مواد شیمیایی و شوینده تشکیل می دهد.

سرخس در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد از سمت شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان هم مرز است.

هزار و ۴۰۰ کیلومتر معادل ۱۴ درصد از مجموع ۱۰ هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور در خراسان رضوی قرار دارد. خراسان رضوی تاکنون بیشترین سهم و رتبه نخست جابه‌جایی مسافر را نیز در ناوگان ریلی ایران به خود اختصاص داده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز