شما اینجا هستید
مترو » مسافران مترو شیراز، ماسک اجباری بدون ساز و کار اجرایی

علیرغم شیوع کرونا در جامعه،برخی افراد در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و خصوصا مترو شیراز بی توجه به این موضوع جان خود و دیگران را بی هیچ وسیله دفاعی در معرض این ویروس نامرئی مرگبار قرار می‌دهند.

فضای بسته و نزدیک بودن افراد به یکدیگر در واگن‌های مترو ، راه  انتقال کرونا را هموار کرده است و علیرغم تبلیغات گسترده در زمینه چگونگی انتقال این ویروس هنوز عده‌ای هستند که روزانه بی هیچ دغدغه‌ای وارد این وسیله عمومی حمل و نقل در شیراز می شوند و به بالارفتن آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا کمک می کنند.

اجباری که تضمینی برای اجرا ندارد 

مجتبی زوربخش،معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ۱۲ خرداد ۹۹  استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو این شهر را اجباری اعلام کرد و اجرای این طرح را باهدف جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس کرونا در حمل و نقل عمومی و پیرو سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و از شهروندان تقاضا کرد که از مبدا حرکت خود، ماسک و دستکش به همراه داشته باشند.

به گفته برخی مدیران شهری نبود اختیارات کافی و ضمانت اجرایی باعث شده این طرح به درستی اجرا نشود.

تذکر لسانی بله،برخورد قهری نه

فقط تذکر زبانی 

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می‌گوید که اغلب مسافران مترو شیراز نکات بهداشتی و محافظتی برای پیشگیری از گسترش کرونا را مدنظر دارند اما عده‌ای هم به این موارد بی توجه هستند.

حسن مرادی افزود: کارکنان سازمان مترو شیراز به لحاظ حقوقی نمی‌توانند با کسی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک برخورد فیزیکی یا قهری انجام دهند.

او ادامه داد: کارکنان و نیروهای سازمان مترو شیراز که در ایستگاه‌ها مستقر هستند تنها می توانند به کسانی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند تذکر زبانی دهند.

وی اضافه کرد: برای ورود به ایستگاه قطار شهری شیراز تنها داشتن بلیت الزامی است که آن هم بصورت مکانیزه کنترل می شود و شهرداری شیراز برای اجباری بودن استفاده از ماسک در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی هیچ اختیار و ابزار قانونی ندارد.

جای خالی پلیس در مترو شیراز

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز معتقد است که برای جلوگیری از ورود مسافرانی که ماسک ندارند و یا نکات بهداشتی را رعایت نکرده‌اند،نیاز به حضور پلیس مترو در این کلانشهر است.

وی ادامه داد:‌در حال حاضر پلیس مترو در شیراز وجود ندارد و زیرساخت استفاده از این ظرفیت تنها در پایتخت فراهم شده و اکنون پلیس مترو در تهران فعالیت می‌کند.

مرادی بیان کرد:‌ هرچند که ستاد ملی مبارزه و پیشگیری از کرونا ماسک زدن حین استفاده از سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی را اجباری اعلام کرده اما در حال حاضر اختیارات قانونی برای اجرای آن در شیراز وجود ندارد.

او عنوان کرد: پیرو ابلاغیه ستاد ملی مبارزه و پیشگیری از کرونا،ماسک و تجهیزات بهداشتی در ایستگاه‌های مترو شیراز بفروش می‌رسد و توصیه های لازم برای رعایت این مساله نیز با استفاده از علائم هشدار دهنده و تبلیغات محیطی در حال انجام است.

یک در میان بنشینید

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز اظهار داشت: علائم هشداردهنده برای رعایت فاصله گذاری بصورت یک در میان بر روی صندلی‌های ایستگاه ها و واگن های مترو شیراز نصب شده است.

او همچنین وعده داد که موضوع نصب علائم هشداردهنده برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حین استفاده از مترو شیراز بصورت جدی تری دنبال شود.

کاهش ۷۰ درصدی مسافران مترو

وی همچنین گفت:‌ پیش از شیوع کرونا روزانه حدود ۱۰۰ هزار نفر از مترو شیراز برای جابجایی در سطح این کلانشهر استفاده می‌کردند اما در حال حاضر این آمار به حدود ۳۰ هزار مسافر در روز کاهش پیدا کرده است.

ساعت استفاده از مترو شیراز هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۲۱ شب است.

از دهم خردادماه ۹۹ مترو شیراز بعد از حدود ۸۰ روز تعطیلی بازگشایی شد.

زدن ماسک نیازمند قوه قهریه 

رییس کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اجباری کردن استفاده از ماسک در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز به قوه قهریه دارد که این امکان اکنون در شیراز فراهم نیست.

نواب قائدی افزود: اگر شخصی بنا به هر دلیلی برای استفاده از مترو ،اتوبوس و تاکسی در شیراز از ماسک استفاده نکند می توان تذکر لسانی به او داد اما اگر این شخص مقاومت کند نمی توان کاری کرد.

وی ادامه داد: زدن ماسک در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در حالی اجباری شده که هیچ ابزار قانونی برای برخورد با کسانی که تن به این کار نمی دهند وجود ندارد.

 او اضافه کرد: جلسه‌ای با حضور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در شورای این شهر برگزار و مقرر شد که با رایزنی با نیروی انتظامی راه حلی برای این مساله پیدا کرد.

رییس کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ۲۴ ایستگاه مترو در شیراز وجود دارد که اگر قرار باشد برای هر ایستگاه دو نفر مامور بصورت دو شیفت برای دادن تذکر استفاده از ماسک بکارگیری شود حدود ۴۸ نفر نیرو لازم است که تامین هزینه های آن کار دشواری است.

وی اظهار داشت: مشخص نیست که جدای از تامین هزینه های مورد نیاز اجرای این طرح،آیا نیروی انتظامی این تعداد نیرو مازاد نیاز خود دارد که بتواند آنها را در اختیار شهرداری شیراز قرار دهد.

توزیع ماسک رایگان منتفی است

قائدی با اشاره به پیام‌های مردم در فضای مجازی در خصوص ارایه راهکارهایی مانند در اختیار گذاشتن ماسک رایگان توسط شهرداری شیراز برای هر نفر مسافر،گفت: روزانه حدود ۳۰۰ هزار نفر از اتوبوس های شیراز و حدود ۱۰۰ هزار نفر از مترو این کلانشهر استفاده می کنند که در حال حاضر امکان تهیه روزانه ۴۰۰ هزار ماسک وجود ندارد و همچنین این اقدام هزینه بسیار زیادی در پی دارد که شهرداری قادر به تامین آن نیست.

او ادامه داد: ستاد استانی مبارزه و پیشگیری از کرونا فارس نیز زدن ماسک را در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز اجباری اعلام کرده اما ساز و کار اجرایی آن به درستی تعریف نشده است.

ایجاد پلیس مترو در شیراز شدنی است

وی اضافه کرد: براساس تفاهم نامه ای که مدیریت شهری با نیروی انتظامی این استان منعقد کرده امکان راه اندازی پلیس مترو در شیراز وجود دارد.

مردم رعایت نکنند با کرونا دچار مشکل می‌شویم

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: براساس پیش‌بینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،احتمال بروز موج جدید کرونا در فارس وجود دارد که اگر مردم رعایت نکنند دچار مشکل جدی می‌شویم.

عبدالرضا قاسمپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ارتباط تصویری ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با ستاد ملی با حضور استاندار فارس افزود: پیش‌بینی وزارت بهداشت این است که استان‌هایی مانند فارس بروز موج جدیدی از ویروس کرونا را داشته باشند.

وی ادامه داد: آمار تعداد مبتلایان به کرونا در فارس رو به افزایش است که احتمال بروز موج جدیدی وجود دارد لذا تاکید می‌کنیم مردم به صورت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون استاندار فارس از رسانه ها و فعالان فضای مجازی خواست تا در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی لازم در زمینه لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی به مردم اقدام کنند.

قاسمپور افزود: اگر فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم رعایت نشود و مردم از ترددهای غیرضرور خودداری نکنند، استان فارس دچار مشکل جدی می شود.

وی بیان کرد: مردم همچنان از رفت و آمدها و ترددهای غیرضرور خودداری و حتما از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به ممنوعیت ورود بدون ماسک به دستگاه های اجرایی استان فارس بیان کرد: براساس مصوبه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، استفاده از ماسک در ورود به دستگاه‌های اجرایی استان الزامی است و هم کارکنان و هم ارباب رجوع باید به این مورد توجه لازم را داشته باشند.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت کرونا: مسافران رعایت نکنند
مترو شیراز تعطیل می‌شود

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: همچنین استفاده از ماسک در مترو الزامی است و شهرداری شیراز تکلیف دارد نظارت لازم را در این زمینه داشته باشد.

قاسمپور افزود: در صورتی که افراد بدون ماسک وارد مترو شوند و دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود، مجبور هستیم مترو را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: سلامت مردم برای ما مهم است و برای حفظ سلامت مردم و به خاطر اینکه دچار مشکلات و چالش‌های جدید نشویم مجبور هستیم محدودیت‌ها و سخت گیری‌هایی را ابلاغ کنیم.

وی ادامه داد: از این به بعد ممکن است موج جدید شیوع ویروس کرونا شروع شود لذا رعایت فاصله گذاری اجتماعی باید مدنظر همگان باشد چرا که در صورت رعایت نشدن، در دو الی سه هفته آینده واقعا دچار مشکل می‌شویم.

سخنگوی وزارت بهداشت ۲۴ خرداد ۹۹ اعلام کرد:‌ مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۸۴ هزار و ۹۵۵ نفر رسیده است که  در طول ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ بیمار  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۷۳۰ نفر در کشور رسید.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز