شما اینجا هستید
اخبار عمومی » مفاد تفاهم نامه همکاری راه آهن ج.ا.ا با مرکز صادرات روسیه و تامین مالی ۳ میلیارد یورویی

با حضور وزیر راه و شهرسازی صورت گرفت:
تفاهم‌نامه همکاری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مرکز صادرات روسیه امضا شد/ تامین مالی ۲۱ هزار واگن باری و مسافری با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد یورویی
تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مرکز صادرات روسیه با حضور وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، تفاهم‌نامه همکاری جهت تامین مالی خارجی ساخت ۲۰ هزار دستگاه انواع واگن باری، یکهزار دستگاه واگن مسافری و ۳۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری از طریق تولید مشترک ایران و روسیه با حضور عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، سعید محمدزاده معاون وزیر و هیئت روسی بین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مرکز صادرات روسیه به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه همکاری ازسوی سعید محمدزاده معاون وزیر راه وشهرسازی و پیتر فرادکوف رئیس هیات مدیره مرکز صادرات روسیه در راستای هماهنگی برای گسترش روابط تجاری، اقتصادی و صنعتی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه به امضا رسید.

طبق این تفاهم‌نامه طرفین متعهد شدند تا در اجرای پروژه‌های مشترک جهت تامین ناوگان مورد نیاز راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در قالب بومی‌سازی تولید مشترک بین تولیدکنندگان ایرانی و روسی اقدام کنند.

براساس تفاهم‌نامه مذکور سرمایه‌گذاری به مبلغ ۳ میلیارد یورو طی ۵ سال آینده در این حوزه صورت خواهد گرفت که پیش‌بینی می‌شود افزایش قابل توجهی در بخش تجهیزات ریلی بین ۲ کشور به وجود آید.

گفتنی است طی این توافق مرکز صادرات روسیه موظف است تأمین مالی پروژه‌های تولید مشترک انواع ناوگان‌ و تجهیزات ریلی توسط تولیدکنندگان ایرانی و روسی را به میزان ۳ میلیارد یورو انجام دهد.

همچنین براساس اطلاعات ارائه شده نمونه اول این قراردادها، تولید مشترک ۶۰۰ دستگاه واگن باری از محل منابع مالی خارجی توسط شرکت یونایتد واگن روسیه و سه واگن‌سازی ایرانی به نام‌های واگن‌سازی پارس، واگن‌سازی کوثر و واگن‌سازی فولاد درخشان می‌باشد که با همکاری و همراهی وزارت محترم صنایع و شرکت‌های واگن‌سازی مزبور طی چندماه گذشته شکل گرفته و نهایی شده است و در ادامه در حوزه واگن‌های مسافری و لکوموتیو و سایر تجهیزات ریلی نیز اقدام مشابه به کمک و حمایت وزارت صنایع صورت خواهد گرفت.

 

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز