شما اینجا هستید
اخبار عمومی » نخستین محموله ترانزیتی ریلی نارنگی از پاکستان به قزاقستان و روسیه

ارسال نخستین محموله ترانزیتی ریلی نارنگی از پاکستان به قزاقستان و روسیه
نخستین محموله ترانزیتی ۳۵۰ تنی نارنگی از پاکستان به کشورهای قزاقستان و روسیه از طریق راه آهن جنوب شرق امروز/دوشنبه/ با حضور معاون مسافری راه آهن جمهوری اسلامی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولان ارسال شد.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جنوب شرق، معاون مسافری راه آهن جمهوری اسلامی ایران در مراسم ارسال این محموله ترانزیتی در ایستگاه راه آهن زاهدان گفت: برنامه های متعددی این شرکت در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه حمل و نقل ریلی کشور در دستور کار قرار دارد.
سید میرحسن موسوی اظهار داشت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای کمی و کیفی در بخش جابه جایی مسافر از طریق ناوگان حمل نقل ریلی برنامه های مختلفی تدارک دیده است.
وی افزود: ۳۵۰ واگن که عمر بالای ۴۵ سال در کشور داشتند پارسال از رده خارج شدند.
وی ادامه داد: با خارج شدن این تعداد واگن فرسوده سن ناوگان کشور جوان تر شده است.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه این تعداد واگن از رده خارج شده در حال برنامه ریزی هستیم تا به تدریج واگن های جدید به راه آهن اضافه شود.
معاون مسافری راه آهن جمهوری اسلامی گفت: علیرغم خروج ۳۵۰ ناوگان بالای سن ۴۵ سال ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ابتدای امسال تا کنون از طریق ناوگان حمل و نقل ریلی در کشور جابه جا شدند که نسبت به پارسال پنج درصد رشد داشته است.
موسوی اظهار داشت: در راستای ارتقا کیفی خدمات مسافری اقدامات متعددی در زمینه ساخت سالنهای انتظار مسافری و نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی وهمچنین تدارک پله برقی و آسانسور جهت تسهیل عبور ومرور مسافرین در ایستگاههای راه آهن کشور انجام شده است.
وی بیان کرد: همچنین برای ارتقای خدمات بخش مسافری در ایستگاه راه آهن زاهدان سردرب ورودی کارکنان، پارکینگ عمومی و سکوی مسافری با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال امروز افتتاح شد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: وجود ریل و راه آهن علاوه بر امنیت ساز بودن در بخش ترانزیت نیز درآمد زاست.
علی اصغر میرشکاری اظهار داشت: ترانزیت کالا یک کار پر درآمدی است که علاوه بر درآمد ارزی روابط ۲ کشور را بهبود می بخشد.
وی بیان کرد: از طریق راه آهن زاهدان – کویته می توانیم بسیاری از کالاهای ایران اسلامی را به کشور همسایه صادر و یا وارد کنیم.
وی ادامه داد: همچنین می توانیم از طریق راه آهن جمهوری اسلامی کالاهای پاکستان را به سایر نقاط دنیا ترانزیت کنیم.
وی تصریح کرد: هم اینک ۵۰۰ میلیون دلار کالا به کشور پاکستان صادر می کنیم که این روند رو به افزایش است.
وی خاطر نشان کرد: توافقی میان ایران و پاکستان انجام شده تا این میزان صادرات تا پنج میلیارد دلار در سال افزایش یابد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر این اساس توسعه راه آهن از مهمترین برنامه های دولت در این استان است.
میرشکاری اظهار داشت: تکمیل خط ریلی چابهار- زاهدان – میلک – سرخس می تواند شرق کشور را متحول کند.
وی ادامه داد: دولت توجه خاصی به توسعه راه آهن در سیستان و بلوچستان دارد.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: طول مسافت از مرز میرجاوه تا مرز اینچه برون دو هزار و ۲۱۱ کیلومتر است که به ازای هر تن کیلومتر یازده هزار ریال برای کشور ارز آوری دارد.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید اعتماد سازی برای ورود بخش خصوصی است، افزود: سوق پیدا کردن تجار به سمت استان سیستان و بلوچستان به معنای ایجاد اعتماد میان دولت و بخشی خصوصی است.
مجید ارجونی بیان کرد: برنامه ریزی شده که میزان ۲۰ هزار تن نارنگی و ۲۰ هزار تن سیب زمینی تا پایان سال از پاکستان به سمت قزاقستان و روسیه ترانزیت شود.
وی ادامه داد: مهم ترین هدف از راه اندازی این کریدور فرهنگ سازی و آشنایی بخش خصوصی با ظرفیت های این مسیر است.
وی اظهار داشت: با عنایت به اهداف اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری باید ارتباطات اقتصادی با کشورهای همسایه تقویت شود.
ارجونی اظهار کرد: درون راه آهن حمل کالا با کانتینر نسبت به بارهای داخلی دو برابر سود ده و ارز آور است.
سردرب و پارکینگ اداره کل راه آهن جنوب شرق با اعتبار بالغ بر چهار میلیارد ریال و سایبان سکو با اعتباری بالغ بر یازده میلیارد ریال افتتاح شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز