شما اینجا هستید
اخبار عمومی » مجوز انعقاد قرارداد مشارکت راه آهن بیرجند صادر شد

مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق – مشهد در جلسه روز گذشته هیات دولت به تصویب رسید.

هیات وزیران در جلسه عصر دیروز (یکشنبه) به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، به منظور تامین هزینه‌های اجرایی پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق – مشهد به طول حدود ۲۷۱ کیلومتر، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور را به عنوان نماینده این وزارت برای انعقاد قرارداد با شرکت احداث راه‌آهن بیرجند – یونسی (به سهامداری شرکت‌های تیراژ، آرادان، اس دی ام، توچال و توسار) تعیین کرد.

به گزارش ریل نیوز به نقل از ایرنا بهره‌مندی خراسان جنوبی از زیرساخت حمل و نقل ریلی یکی از مطالبات مردمی و سرمنشاء توسعه استان خرسان جنوبی بوده است که مسئولین همواره بر اتصال این استان به شبکه ریلی سراسری تاکید داشته اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی پس از انتشار اولین آگهی مناقصه برای سرمایه گذاری در این خط اعلام کرد: فاز نخست راه‌آهن خراسان جنوبی (زاهدان – زابل – بیرجند – گناباد) و اتصال آن به راه‌آهن بافق – مشهد به طول ۳۲ کیلومتر با پیگیری استاندار به مناقصه گذاشته شد.

به گفته سید کمال الدین میرجعفریان پیگیری‌های استاندار در سفرها و دیدارهای مختلف با مقامات کشوری به ویژه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه (اسفند پارسال) و وزیر راه و شهرسازی (اردیبهشت امسال) به استان منجر به این شد تا فاز نخست پروژه وارد مناقصه شود.

وی افزود: برای زیرسازی فاز نخست پروژه راه‌آهن بیرجند – گناباد ۹۱ میلیارد تومان اعتبار توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور برآورد شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار امیدواری کرد که این پروژه در بازه زمانی ۱۵ تا ۴۵ روز تعیین تکلیف شود و سرمایه‌گذاران توانمند در مناقصه شرکت کنند.

وزیر راه و شهرسازی در سفر خود به استان خراسان جنوبی که در ۳۰ اردیبهشت امسال صورت گرفت گفته بود یکی از پروژه‌های مهم اتصال خط راه‌آهن چابهار – زاهدان – زابل به بیرجند و اتصال به راه‌آهن سراسری است که جزو اولویت‌های نخست به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در این سفر وعده داده بود تا حداکثر طی سه ماه آینده عملیات پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن سراسری شروع شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز