شما اینجا هستید
اخبار عمومی » وزیر دفاع:آمادگی وزارت دفاع برای انتقال تجربیات خودکفایی به صنایع ریلی

به گزارش ریل نیوز، امیر حاتمی در حاشیه افتتاح نمایشگاه صنایع ریلی درباره همکاری وزارت دفاع و شرکت راه آهن در خصوص خودکفایی صنعت ریلی اظهار داشت: این یک مسیر آزموده شده برای ماست و با این شرایط رو به رو بودیم؛ باید رویکرد جهاد خودکفایی را در شرایط کنونی در پیش بگیریم.

وی افزود: در صنعت دفاعی نیز دشمنان می‌خواستند جلوی پیشرفت ما را بگیرند اما ما با اتخاذ همین روش جهاد خودکفایی توانستیم امروز در شرایط خوبی از نظر دفاعی قرار بگیریم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: با وجود اینکه دشمنان مشکلات زیادی برای ما و مردم ما ایجاد کرده‌اند اما توانسته‌ایم به جایی برسیم که بسیاری از نیازهای خود را تأمین کنیم. نیروهای مسلح ما نه تنها وابسته نیستند بلکه کاملاً متکی به داخل هستند. در حال حاضر صنایع دفاع یک مجموعه تولیدکننده و صادرکننده است. ما دفاتر متعدد طراحی و توسعه فناوری داریم، همچنین مجموعه‌های ساخت قابل توجهی در این صنایع شکل گرفته است، با این ساز و کار توانسته‌ایم با روش ارتقا کیفیت دست یابیم و از سوی دیگر قیمت تمام شده را کاهش دهیم.

امیر حاتمی با بیان اینکه در تلاشیم این تجربه را به همه بخش‌های کشور اعم از خودرو، دریایی، هوایی و ریلی منتقل کنیم، افزود: اصل این ساز و کار بسیار باارزش است و ما با ظرفیت مازاد خود، به راه آهن کمک می‌کنیم.

وزیر دفاع یادآور شد: اما اول دفاع، دوم دفاع، سوم دفاع و در مراحل بعد به سایر بخش‌ها کمک خواهیم کرد. این همکاری‌ها با راه آهن منسجم خواهد شد و کمک می‌کنیم در صنعت ریلی وابستگی به خارج قطع شده و خودکفا شویم.

امضاتفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه‌های دفاع و راه

همچنین پیش از این نیز تفاهم نامه حمایت از ایجاد و توسعه همکاری‌های مشترک راهبردی در حوزه تولید و سرمایه گذاری بین راه آهن و وزارت دفاع انجام شد.

ظهر امروز  (یکشنبه) طی مراسمی با حضور امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی که در ساختمان مرکزی راه آهن برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.

سردار امیر حاتمی در این مراسم با بیان اینکه هر جا جهاد باشد ما هم به همان سمت کشیده می‌شویم، گفت: در این جهاد و خود کفایی وزارت دفاع حضور دارد و انتخاب گزینه اصلی روی میز ما همین گزینه جهاد و خود کفایی است.

او ادامه داد: کشور آمریکا در نهایت وحشیگری آنچه که می‌توانست علیه ملت ایران انجام داده و ملت ایران این دشمنی را فراموش نخواهد کرد که چگونه تروریسم اقتصادی بر علیه ملت ما را در این برهه از زمان انجام داده است.

وزیر دفاع اظهار کرد: در این شرایط خاص تمامی کشور‌ها از صنایع مختلف و از جمله دارو و علم سایر کشور‌ها به راحتی استفاده می‌کنند، اما آمریکا سعی دارد ملت ما را از این موضوع محروم کند.

امیر حاتمی تاکید کرد: دشمنان حق ندارند این اقدامات را انجام دهند، اما دشمنان باید بدانند که اگر کاری را انجام می‌دهند به هیچ عنوان ملت ایران تسلیم نخواهند شد.

ایران ۴۰ ساله است در برابر وحشی گرهای دشمن ایستاده است

امیر حاتمی ادامه داد: دشمنان ما باید بدانند که اگر کاری علیه ملت ایران را انجام می‌دهند به هیچ عنوان ملت ایران تسلیم نخواهد شد اگر به تاریخ ۴۰ ساله ایران نگاه کنید ملت ایران به هیچ عنوان نه تنها در برابر تهدیدات دشمنان تسلیم نشده، بلکه به هیچ عنوان در مقابل چنین موجوداتی که تنها به منافع خود فکر می‌کنند کوتاه نیامده است.

وزیر دفاع تصریح کرد: ملت ایران با جهادی که انجام می‌دهند به هیچ عنوان در برابر تهدیدات دشمن تسلیم نخواهد شد.

او توضیح داد: ما به عنوان بخش دفاعی کشور همواره اعلام آمادگی کرده‌ایم، اما یک مسیر چهل ساله را طی کرده‌ایم و انتهای این مسیر افق روشنی است که حتماً به موفقیت می‌رسد.

او تاکید کرد: ما چنان ضربه‌ای به دشمن خواهیم زد که این اقدامات وحشی گرانه را فراموش کنند.

امیر حاتمی اظهار کرد: ما برای مشارکت در کنار شما هستیم و با کوله باری از داشته‌های خود که افتخار ملت ایران است در کنار شما فعالیت خواهیم کرد.

او یاد آور شد: دشمن چهل سال است که همواره ما را تهدید کرده، اما به هیچ عنوان این تهدیدات را به مرحله اجرایی نرسانده است.

حاتمی با بیان اینکه ما همه تهدیدات دشمن را شکست داده‌ایم و آن‌ها را تبدیل به دفاع مقدس و فرصت کرده‌ایم، افزود: آمریکا برای چندمین بار است که ایران را اخیراً تهدید کرده است، اما من در وزارت دفاع از کسی نشنیده‌ام که دوباره اعلام کنند که ما را تحریم کردند چرا که این تحریم‌های آن‌ها به هیچ عنوان اثر گذار نبوده است آن‌ها تنها مانع صادرات ما شده‌اند چرا که چشم ندارند که ظرفیت‌ها و پیشرفت‌های ما و کشور‌های دیگر را ببینند.

او ادامه داد: ما همواره در کنار شما خواهیم بود و به شما کمک خواهیم کرد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز