شما اینجا هستید
مترو » پله برقی‌های جدید در راه متروی تهران

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از ایلنا، علی امام، مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) عنوان کرد: این پله ها طی قراردادهای جداگانه با سه سازنده مختلف داخلی در حال انعقاد می باشند که از این تعداد، ۱۶ دستگاه پله برقی ایستگاه برج میلاد تا مرداد ماه و ۱۰ دستگاه پله برقی ورودی شمالی ایستگاه محلاتی تا پایان مهر ماه نصب خواهند شد و در صورت تامین منابع مالی، ۶۴ دستگاه از آن ها نیز تا پایان امسال در خط هفت متروی تهران به بهره برداری خواهند رسید.

همچنین در جهت حمایت از تولید داخل، قرارداد ۷۰ دستگاه آسانسور برای خط هفت، ۵۰ دستگاه آسانسور خط ۶ و ۴۹ دستگاه آسانسور خطوط ۲،۳ و ۴ نیز به سازندگان داخلی ابلاغ شده است.

امام با اشاره به اینکه ارزش ریالی این پروژه حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال است که در فازهای مختلف و متناسب با برنامه زمانبندی افتتاح ایستگاه ها ابلاغ خواهند شد، خاطر نشان کرد: این پله برقی ها و آسانسورها محصول تلاش متخصصان کشور و ساخت داخل است.

او با اشاره به تلاش‌های کارگروه ساخت داخل متروی تهران برای بومی سازی قطعات و تجهیزات مختلف در مترو گفت: از فروردین ۹۸، به دلیل تحریم و در جهت پیشبرد اهداف ملی و صرفه جویی ارزی، کارگروهی مشتمل بر متخصصین و مشاورین حوزه ریلی در متروی تهران شکل گرفت. هدف و وظیفه این کارگروه، شناسایی تولید کنندگان مستعد و صاحب صلاحیت برای بومی سازی تجهیزات ریلی مورد نیاز مترو بوده است.

در این راستا تولید کنندگان مختلف بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفتند. با توجه به نوع تجهیز، تعداد و زمان موجود برای بهره برداری، برای هر یک از تولیدکنندگان برنامه ای در جهت بومی سازی تدوین شد که به تدریج و با حمایت های متروی تهران، درصد بومی سازی افزایش یابد.

از اولین نتایج تلاش های این کارگروه می توان به راه اندازی و بهره برداری ۴ دستگاه آسانسور در خط ۷ و انعقاد قرارداد پله برقی ها و آسانسورهای فوق اشاره کرد. هم اکنون بخشی از تجهیزات پله برقی ها و آسانسورها در داخل کشور ساخته می شود و در تلاشیم که با حمایت از تولیدکنندگان، این سهم را در آینده افزایش دهیم.

بدون شک در شرایط حال حاضر اقتصادی و تحریم ها این اقدام ضمن سرعت بخشیدن به تامین پله‌برقی و آسانسور برای ایستگاه ها و صرفه جویی ارزی، منجر به اشتغال تعداد زیادی از هم وطنانمان نیز خواهد شد.

او در پایان گفت: در جهت رعایت ایمنی و کیفیت محصولات، کلیه مراحل ساخت، نصب و راه اندازی پله برقی ها و آسانسورهای ساخت داخل تحت نظارت شرکت های بازرسی، کنترل کیفیت و صاحب صلاحیت بین المللی این حوزه و همچنین مشاور در جهت اخذ استاندارد EN115 انجام شده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز