شما اینجا هستید
اخبار عمومی » چهار مرکز استان در دولت تدبیر و امید به شبکه سرسرای راه آهن متصل شدند

مدیرعامل راه آهن ؛
چهار مرکز استان در دولت تدبیر و امید به شبکه سرسرای راه آهن متصل شدند

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری‌اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه کشور را توسعه ریلی دانست و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید چهار مرکز استان به شبکه سرسرای راه‌آهن کشور متصل شدند که کرمانشاه از جمله این مراکز است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سعید رسولی روز سه‌شنبه در جلسه توسعه راه آهن کرمانشاه در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، توسعه خطوط راه‌آهن را در راستای توسعه‌یافتگی مناطق مختلف کشور مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری دانست و افزود: تا قبل از انقلاب خطوط ریلی کشور چهار هزار کیلومتر بود که اکنون به ۱۱ هزار کیلومتر ارتقاء یافته و حدود سه هزار کیلومتر دیگر در دست اجرا است.

رسولی در ادامه بیان داشت: سال گذشته با وجود اینکه تعدادی از واگن‌های راه آهن به دلیل فرسودگی از رده خارج شد اما جابجایی مسافر با خطوط ریل چهار درصد افزایش یافت.

وی در ادامه مهم‌ترین توجیه اقتصادی احداث راه‌آهن را جابجایی بار دانست و گفت: توسعه خطوط راه آهن از نظر صرفه‌جویی در مصرف سوخت و آلاینده‌های محیط زیستی و سرعت بسیار توجیه پذیر است.

وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مزیت های توسعه راه‌آهن در کشور کاهش تلفات جاده‌ای است که آمار آن اکنون زیاد می باشد.

وی اضافه کرد: سال گذشته از محل قانون بودجه سال ۹۷، دو هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساخت ۹۰۲ واگن جدید در کشور اختصاص یافت که امیدواریم امسال نیز از همین محل برای تجهیز و نوسازی ناوگان ریلی کشور اعتبار اختصاص یابد.

رسولی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به درخواست مدیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی کرمانشاه مبنی بر ایجاد یک اداره کل مستقل راه آهن برای این استان، گفت: تقسیم مراکز راه آهن کشور برحسب تقسیمات کشوری نیست و براساس شاخص‌های میزان تردد مسافر، طول خطوط راه آهن و میزان باربری آنها است لذا بزودی برای راه آهن کرمانشاه یک مدیر منصوب می‌شود و اداره کلی آن تابع سیستم استخدامی کشور است و در اختیار این شرکت نیست.

وی در ارتباط با موضوع مطرح شده توسط احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی که واگن های خط راه آهن کرمانشاه بی‌کیفیت است، گفت: کل واگن‌های کشور ایمنی لازم را برای تردد و جابجایی مسافر دارد و همه آنها برحسب کیفیت به سه رتبه پنج ستاره و چهار ستاره و سه ستاره رتبه بندی شده‌اند و واگن‌های خط راه‌آهن کرمانشاه همگی چهار ستاره است و از کیفیت خوبی برخوردار می‌باشد.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در ادامه از طرح قطار گردشگری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه استقبال کرد و گفت: شرکت راه‌آهن کشور در خصوص تجهیز واگن‌ها و آوردن واگن‌ها و قطارهای موضوعی و فصلی برای جابجایی گردشگر و مسافر هیچ مشکلی ندارد و کاملا از طرح گسترش قطار گردشگری استقبال می‌کنیم.

رسولی همچنین با اشاره به نزدیکی مراسم جهانی اربعین و موقعیت ویژه استان کرمانشاه در این مراسم، گفت: در این ایام واگن‌هایی از مشهد و تهران برای انتقال زوار به استان کرمانشاه اختصاص خواهد یافت.

وی در خصوص بندر خشک و دهکده لجستیک استان کرمانشاه نیز توضیح داد که شرکت راه‌آهن کشور براساس تعهدات و زمان‌بندی های خود برای ایجاد زیرساخت‌های این بندر تلاش خواهد کرد.

راه آهن کرمانشاه ۲۹ اسفند ۹۶ با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز