شما اینجا هستید
اخبار عمومی » گیلان مبدأ و مقصد سفر افزون بر ۱۰ هزار نفر با قطار

مدیرکل راه آهن شمال ۲ گفت:
گیلان مبدأ و مقصد سفر افزون بر ۱۰ هزار نفر با قطار

مدیرکل راه آهن شمال ۲ گفت: از زمان افتتاح و راه اندازی خط ریلی رشت – قزوین از نیمه اسفندماه گذشته تاکنون؛ گیلان مبدأ یا مقصد سفر ۱۰ هزار و ۱۶۸ نفر از طریق قطار بوده است.

علی خدایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به راه اندازی قطار در دو مسیر رشت – تهران و رشت – مشهد افزود: از این تعداد مسافر جابه جا شده با قطار از زمان افتتاح، پنج هزار و ۳۴۸ نفر از تهران به سمت رشت و سه هزار و ۹۸۵ نفر نیز از رشت به سمت تهران جا به جا شدند.
وی اضافه کرد: همچنین طی مدت یاد شده؛ ۵۰۸ نفر از شهر مقدس مشهد به رشت و ۳۲۷ نفر نیز از رشت به مشهد، سفر با قطار را در این مسیر انتخاب کرده اند.
به گزارش ایرنا، نیمه اسفندماه سال گذشته راه آهن قزوین – رشت با حضور رئیس جمهوری و هیأت های خارجی به طور رسمی افتتاح شد و اولین مسافران آن، ۱۲۰ نفر از خانواده های معظم شهدا بودند که به مشهد مقدس عزیمت کردند.
راه آهن قزوین – رشت به صورت یک خطه، از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران – تبریز منشعب شده و با گذر از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.
راه آهن قزوین – رشت ۵۳ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل ساخته و برای احداث این خط ریلی حدود ۹ کیلومتر پل بزرگ و ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی شده است.
در حال حاضر روزانه قطار ساعت هشت صبح از تهران به سمت رشت و ساعت ۱۸ از رشت به سمت تهران حرکت می کند.
براساس برنامه ریزی های انجام شده در مسیر ریلی رشت – مشهد برای نوروز امسال، قطار هفتم و سیزدهم فروردین ماه ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه از مشهد مقدس به رشت آمده و طی روزهای هشتم و چهاردهم فروردین ماه قطار ساعت ۱۵ و ۴۰ دقیقه از رشت به مشهد حرکت می کند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز