شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » ۲۳۰۰ پروژه در شبکه ریلی کشور در دست اجرا است

 

۲۳۰۰ پروژه در شبکه ریلی کشور در دست اجرا است
معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: بیش از ۲۳۰۰ پروژه با هزینه ۴ هزار میلیارد تومان بدون استفاده از فاینانس(تامین مالی ) خارجی در سه حوزه ایمنی، درآمدزایی و جلوگیری از آلودگی هوا در راه آهن در دست اجرا است.

شعارسال: مازیار یزدانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: عملیات برقی کردن مسیر تهران – مشهد، ساخت خطوط ریلی قطارهای پرسرعت در مسیر تهران – قم – اصفهان و برقی کردن مسیر گرمسار – اینچه برون از مهم ترین پروژه بزرگ راه آهن در شبکه ریلی کشور است.

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: در صورتی که گشایش اعتبارات مالی توسط شبکه بانکی به موقع انجام شود، قطار سریع السیر تهران – قم – اصفهان در دولت دوازدهم قابل بهره برداری است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از سیستم های کنترل اتوماتیک قطار در شبکه ریلی کشور گفت: با برنامه ریزی مناسب قرار است از ابتدای سال ۹۷ بیش از ۸ هزار کیلومتر از شبکه ریلی کشور به این سیستم مجهز شود که در افزایش میزان بهره وری قطارها در شبکه ریلی بسیار تاثیرگذار است و از این هفته استفاده از این سیستم در مسیر ۷۰۰ کیلومتری بافق – مشهد آغاز می شود.

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ساخت تقاطع همسطح در مسیر ریلی کشور در دستور کار راه آهن بوده است، گفت: هم اکنون ساخت ۲۲ تقاطع هم سطح در شبکه ریلی کشور در دستور کار است و ساخت هر تقاطع بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان برای راه آهن هزینه دارد.

یزدانی با اشاره به اهمیت انتقال بخشی از بار کشور از جاده به ریل اظهارداشت: در این راستا با تهیه فهرستی از چشمه های بار در سطح کشور به خصوص بار معادن ساخت ۴۵۰ کیلومتر خط آهن پیش بینی شده که برآورد اولیه هزینه آن یک هزار میلیارد تومان است و تاکنون شبکه ریلی کشور به ۱۲ چشمه بار متصل شده و این مساله در افزایش درآمدهای راه آهن تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه انتقال بخشی از بارهای کشور از جاده به ریل تکلیف راه آهن است، گفت: برای همین منظور دو خطه شدن بخش بار شبکه ریلی کشور در دستور کار قرار گرفته که دوخطه شدن خط آهن بافق – سرخس و سنگان – تربت حیدریه از مهم ترین برنامه های راه آهن در این بخش است و با دو شرکت ایرانی و دو شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در این زمینه در حال مذاکره هستیم.

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در باره توسعه خطوط قطارهای حومه ای در اطراف کلانشهرها، افزود: روزانه ۷۰۰ هزار خودرو که عموما فرسوده هستند وارد تهران و یا از آن خارج می شوند و این در آلودگی هوای تهران نیز بسیار تاثیرگذار است، لذا توسعه شبکه قطارهای حومه ای در اطراف تهران در دستور کار راه آهن است.

یزدانی افزود: ساخت ایستگاه ری و جوانمرد قصاب در مسیر تهران – مشهد و اتصال آن به مترو در این ایستگاه ها برای پیاده شدن مسافران قبل از ایستگاه تهران در دستور کار است، تا مسافرانی که قصد عزیمت به شمال و یا جنوب تهران را دارند، بتوانند از این ایستگاه ها سوار مترو شوند تا به مقاصد خود برسند.

این مقام مسئول در شرکت راه آهن با اشاره به اهمیت تولید ریل ملی در ذوب آهن اظهارداشت: تولید انبوه ریل ملی در کشور برای ما اهمیت زیادی دارد و در این راستا برای پیشرفت امور یک شرکت هندی به ذوب آهن معرفی شد تا با تحویل مواد اولیه و شمش به ذوب آهن تولید ریل ملی کشور به تولید انبوه برسد و هرچه ذوب آهن ریل بومی تولید کند در شبکه ریلی و خطوط مترو مورد استفاده قرار گیرد.

یزدانی درباره احداث خط آهن خواف ـ هرات اظهارداشت: این خط آهن از ایستگاه «غوریان» تا ایستگاه «جنو» در افغانستان به طول ۲۰ کیلومتر در دست احداث است و علت کندی این پروژه سختگیری‌های مسائل مرزی ایران با افغانستان برای تردد ماشین‌آلات مورد نیاز برای ساخت این قطعه است.

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در پایان بیان کرد: خوشبختانه تمام شرایط مورد نیاز برای افتتاح خط آهن آستارا – آستارا (کشور آذربایجان) آماده شده است و انتظار داریم این خط آهن نیز در همین ماه به بهره برداری برسد.

به گزارش ایرنا، هم اکنون طول خطوط ریلی کشور به بیش از ۱۳ هزار کیلومتر رسیده و دولت در نظر دارد در پایان برنامه ششم توسعه طول شبکه ریلی کشور به ۲۵ هزار کیلومتر افزایش یابد و امسال ۹۱۹ کیلومتر خط آهن جدید به بهره برداری می رسد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز