شما اینجا هستید
اخبار نواحی » ۸۵ درصد صادرات ریلی ایران از طریق مرز سرخس انجام می شود

۸۵ درصد صادرات ریلی ایران از طریق مرز سرخس انجام می شود

مشهد- ایرنا- مدیرکل راه آهن خراسان گفت: ۸۵ درصد صادرات ایران با استفاده از راه آهن از طریق مرز ریلی سرخس واقع در شمال شرق خراسان رضوی در جوار جمهوری ترکمنستان انجام می شود.

محمدهادی ضیایی مهر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرف چهار ماه نخست امسال ۲۱۴ هزار تن کالا از مرزهای ریلی ایران صادر شد که ۱۸۲ هزار تن آن از طریق مرز ریلی سرخس به مقصد کشورهای آسیای مرکزی بارگیری گردیده و حجم صادرات ریلی کالاها از سرخس نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد بیشتر است.
وی ادامه داد: هم اکنون صادرات کالا از طریق راه آهن جمهوری اسلامی ایران در مرزهای اینچه برون، سرخس و لطف آباد خراسان رضوی با ترکمنستان، میرجاوه سیستان و بلوچستان با پاکستان، آستارا در آذربایجان با جمهوری آذربایجان، مرز رازی آذربایجان با ترکیه و جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان جمهوری انجام می شود.
مدیرکل راه آهن خراسان به رشد ۳۲ درصدی صادرات کالا از طریق مرز ریلی سرخس اشاره و بیان کرد: تامین نسبی واگن مورد نیاز صادرکنندگان از کشورهای آسیای مرکزی به صورت خالی و امدادی، استفاده بهینه از واگنهای تخلیه شده در شبکه ریلی ایران، افزایش تعامل و نشستهای چندجانبه با واحدهای تولیدی مهمترین دلایل این رشد در سال جاری هستند.
وی گفت: امسال تاکنون انواع سیمان با ۹۶ هزار تن و سهم ۴۹ درصد عمده ترین کالای صادراتی حمل شده از مرز ریلی سرخس بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
ضیایی مهر اضافه کرد: سهم صادرات مصالح ساختمانی به میزان۳۰ هزار تن هم در این چارچوب ۱۶ درصد بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۷ درصد افزایش بیشتر است. سایر کالاهای صادراتی حمل شده از این مرز ریلی شامل انواع مواد غذایی، شیمیایی و صنعتی بوده اند.
وی ادامه داد: عمده مقاصد کالاهای صادراتی از مرز سرخس نیز کشورهای ازبکستان با ۶۱ درصد، تاجیکستان با ۱۳ درصد و ترکمنستان با ۱۲ درصد است. ۸۰ درصد کالاهای صادراتی از طریق مرز ریلی سرخس از مبادی خراسان رضوی بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد افزایش داشته است.
ظرف چهار ماه نخست امسال ۸۲۰ هزار تن کالا از طریق مرز ریلی سرخس با کشورهای آسیای مرکزی مبادله شد که ۲۲ درصد آن به میزان ۱۸۲ هزار تن کالای صادراتی غیرنفتی بوده است. سرخس به عنوان شمال شرقی ترین شهرستان کشور در فاصله ۲۰۰ کیلومتری مشهد قرار دارد.
از مجموع ۱۲هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط شبکه ریلی کشور هزار و ۵۰۰ کیلومتر معادل ۱۲ درصد در خراسان رضوی قرار دارد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز